.: Niemieckie porządki w obozie na Majdanku
Strona główna
Aktualności
Historia obozów
Władze zwierzchnie
Obozy zagłady
Obozy koncentracyjne
KL Lublin (Majdanek)
   Obóz
    Założenia i budowa
    Organizacja obozu
    Obsada stanowisk
    FKL
   Podobozy
   Więźniowie
    Oznaczenia
    Funkcyjni
    Samopomoc i konspiracja
   Ucieczki
   Warunki bytowania
   Eksterminacja
   Grabież
   Kalendarium
   Obóz NKWD
   Procesy zbrodniarzy
   Muzeum
   Galeria
   Zdjęcia archiwalne
   Zdjęcia współczesne
Biogramy
Eksperymenty
Dokumenty
Słowniczek obozowy
Filmy
Czytelnia
Autorzy
Linki
Bibliografia
Subskrypcja
Wyróżnienia
Księga gości

To było naprawdę trudne przeżycie. Jestem w szoku - mówi 22-letnia Nadia tuż po obejrzeniu obozowych baraków na Majdanku. Od dziś Niemka będzie pomagać przy ich sprzątaniu. - Dla mnie to lekcja prawdziwej historii - mówi.

Nadia bierze udział w polsko-niemieckim projekcie wolontariackim, realizowanym w miejscach pamięci narodowej. Osiem młodych osób z obu krajów najpierw zwiedzało Oświęcim, potem Bełżec, a od wczoraj - Majdanek. W Lublinie zostaną tydzień.

- Będą się uczyć o Holocauście, poznawać historię miejsc takich jak to, a także dyskutować o trudnej dla obu narodów przeszłości - wyjaśnia Aleksandra Duź, koordynator projektu na Majdanku. - Wezmą udział w seminariach i zajęciach teoretycznych.

Ale młodzi Polacy i Niemcy będą też w muzeum pracować. - Ich głównym zadaniem będzie oczyszczanie obozowych łaźni - tłumaczy Duź. - Muszą wykarczować trawę i chwasty usunąć niepotrzebne kamienie i odświeżyć pomieszczenia.

- Traktuje, to jak niezwykłą lekcję historii - mówi 17-letnia Asia z Ostrowa Wielkopolskiego, najmłodsza wolontariuszka. - Tego, co tu zobaczymy i przeżyjemy, nie odda żaden podręcznik.

- Mieszkając w Niemczech, trudno dowiedzieć się, wszystkiego o takich miejscach, jak Majdanek - dodaje Nadia z Bochum.

W projekcie uczestniczy trójka Niemców. - Chcemy jak najwięcej skorzystać. Porozmawiać z ludźmi, poczuć klimat tego miejsca_podkreśla 24-letni Hermann z Frankfurtu. - A przy okazji chociaż trochę, pomóc w uporządkowaniu muzeum - dodaje Nadia. Za sprzątanie wolontariusze wezmą się już dziś.

Także dzisiaj w pawilonie wystawienniczym muzeum zostanie otworzona wystawa "Maski i słowa. Wolontariusze w miejscach pamięci". - Ekspozycja obejmuje osiemnaście gipsowych masek, przedstawiających twarze młodych osób. Głównie studentów z Polski, Niemiec i Włoch, którzy w czasie letnich wakacji spędzili kilka tygodni, pracując w byłych obozach koncentracyjnych - tłumaczy Kamil Łopuch ze Stowarzyszenia "Jeden Świat". - Obok masek na wystawie zostały umieszczone ich wspomnienia.

Miłosz Bednarczyk
[Dziennik Wschodni, 18 sierpnia 2007]

- - - - - - - - - - - -
<-powrót | w górę

© Copyright Szycha (2004-2015)